Yargıtay başkanı Cirit’ten FETÖ yorumu

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Fetullahçı Terör Örgütü’nün yargıdaki örgütlenmesine ilişkin konuştu… FETÖ’nün, hukuku silah gibi kullandığını belirten Cirit, “önemli davaların, önce belirli yerlerde karar altına alındığını, daha sonra yargı sürecine geçilerek, karar haline getirildiğini” söyledi.

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, Afyonkarahisar’da gerçekleştirilen “2017 Yılı Değerlendirme ve Meslek İçi Eğitim Programı”nın açılışında yaptığı konuşmada, FETÖ’nün yargıya verdiği tahribata dikkati çekti.

“210 ÖNCESİNDE BAŞYAN KILCALALRIMIZA GİREN BİR YAPI 2010 YILI REFERANDUMUNDAN SONRA ELDE ETTİKLERİ HSK’DAKİ ÜSTÜNLÜKLE BİRLİKTE YARGIYA ODAKLANARAK OPERASYONEL HALE GELMİŞLERDİR HUKUK BİR SİLAH GİBİ KULLANILDI. ÖNEMLİ DAVALAR İLK ÖNCE BELİRLİ YERLERDE KARAR ALTINA ALINDI. DAHA SONRA YARGI SÜRECİNE GEÇİLEREK BUNLAR BİRER KARAR HALİNE GETİRİLDİ. BÖYLELİKLE HALKIN YARGIYA DUYDUĞU GÜVEN ENDEKSİ AŞAĞILARA DOĞRU YÜRÜDÜ.”

Cirit, FETÖ’ye yönelik mücadelenin sürdüğüne de vurgu yaptı…

“BU MELANET HAREKETTEN DİREKTEN DÖNMEKTEN SURETİYLE KURTULDUK. TÜRK YARGISININ KISMİ BAZI EKSİKLİLERİ BULUNMAKTADIR.”

Türk yargısının ve Yargıtay’ın en büyük problemlerinden birinin ağır iş yükü olduğunu belirten Cirit, 2016 verileri itibariyle 6 milyon 300 bin soruşturmaya konu olan şüpheli olduğunu söyledi…

Comments are closed.