Şarkıcı Berkay’ın aylık gelirinin 1000 TL olduğunu söylemesi suç mudur?

Sanığın yalan söyleme hakkı vardır. Şarkıcı Berkay’ın yalanı suç değildir…

Her iki tarafın da birbirlerini çok ciddi ithamlarla suçladığı olay ‘hastanede silahlı baskın’ görüntüleriyle yeni bir boyut kazanmış ve süreç mahkemeye taşınmıştı.

İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde olayın ilk davası bugün görüldü. Mahkeme heyeti davayı 19 Haziran’a erteledi.

Mahkemede olayı anlatan taraflar, öncesinde hem kimlik bilgilerini hem de mahkemenin rutin olarak yönelttiği bazı soruları yanıtladı.

Bu sorulardan biri de ‘Aylık kazancınız’ oldu. Arda Turan aylık 300 bin Euro kazandığını beyan ederken, Şarkıcı Berkay aylık bin TL kazandığını söyledi.

Berkay’ın bu cümlesinin basına yansımasının ardından 1000 TL’lik kazancın doğru olup olmadığı tartışılmaya başlandı. Sosyal medyada çok sayıda kullanıcı “Mahkemede yalan beyanda bulunmak suç değil mi?” sorusunu yöneltti.

Berkay ise söz konusu eleştiriler üzerine sosyal medyadan bir açıklama yayınladı ve “Berkay Şahin’in geliri sosyal medyada alay konusu olunca şarkıcı Instagram hesabından açıklama yaparak, “Arkadaşlar bin TL gelire takılmışsınız ama onu benim neden söylediğim ortada. Bin TL kazanmadığımın herkes farkındadır. Öpüyorum, bunlara takılmayın, geçin gidin” dedi.

Türkiye’nin alanında en bilinen avukatlarından biri olan Yılmaz Yazıcıoğlu, Şarkıcı Berkay’ın mahkemede verdiği ifadenin yanlış olmasının suç olup olmadığını değerlendirdi.

“Mahkemede yalan beyan suç değil” diyen Avukat Yazıcıoğlu, “Kişi, müdafaa hakkı içinde doğruyu söylemek zorunda değil” ifadesini kullandı.

AİHM’in ‘İnsanlar mahkemede doğru söylemeye zorlanamaz’ kararına değinen Yazıcıoğlu, şöyle devam etti:

Sanık mahkemede sadece kimlik bilgilerini doğru söylemek zorunda. Bunun dışında sorulara istediği şekilde yanıt verebilir. Mahkeme söz konusu beyanları araştırmakla yükümlü.

Türk Ceza Hukukunda’ki yaptırım türlerinden biri de Adli Yaptırım Türü. Kişilerin refah düzeyine göre verilecek para cezasının belirlendiği kıstas bu. Aylık kazancı çok olan biri az bir ceza ödemesin, geliri düşük olan biri de çok yüksek bir para cezası ödemek zorunda kalmasın diye uygulanıyor.

Yenişafak

Share

Bir cevap yazın