Mahkeme kararı ile verilen gecikme faizi helal midir?

Diyanet’e Soralım programında “İşyeri ile arasında bulunan dava sonucunda kişi, alacağını gecikme faizi ile alabilir mi?” sorusuna cevap verildi.

Diyanet Tv’de yayınlanan “Diyanet’e Soralım” programında bir izleyici tarafından sorulan “Çalıştığım işyerimden maaşımı uzun süre alamadım. Biriken maaşımı alabilmek için bir dava açtım. Yasal durumdan dolayı ana paramın üzerine gecikme faizi konacak. Gecikme faizini hoş karşılamıyorum, sonuçta bir faiz türü. Gecikme faizi parasını ne yapmalıyım?” sorusuna cevap verildi.

GECİKME FAİZİ HELAL Mİ?

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Mehmet Kapukaya, soruya cevaben “Gecikme faizi denen kısımlarda, enflasyon farkı kadar olan kısmı alabiliriz. Örnek verelim; mesela 2019 yılında böyle bir dava açılmış. Mahkeme, diyelim ki 2022’de sonuçlanmış. Dolayısıyla burada 3 yıllık bir enflasyon farkı oluşur. Bu enflasyon farkı kadar kısmı alabilir. Eğer mahkeme enflasyon farkının üzerinde bir tazminata hükmetmişse bu fazla kısmı işverene iade etmesi gerekiyor. Bu kısmı ona helal değildir.” dedi.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir