THY Rezervasyon Soruları

1. Nasıl rezervasyon yaptırabilirim?

Türk Hava Yolları Satış Ofisleri, seyahat acenteleri, 444 0 849 numaralı telefondan ulaşabileceğiniz çağrı merkezimiz ve Online olarak Web sitemiz veya mobil uygulamalar aracılığıyla rezervasyon yaptırabilirsiniz.

2. Yedek sırası neye göre belirlenmektedir?

Rezervasyon yedek sırası, yedeğe yazılış tarihi, yedeğine yazıldığı bilet fiyatı ve diğer kriterlere göre sistem tarafından otomatik olarak belirlenmektedir. Bu sıralamaya kaydolmuş ancak rezervasyonu onaylanmamış yolcularımız, havalimanında check-in kontuarına da başvurarak kendilerini “alan yedeği” olarak kaydettirmelidirler. Bilet türü ve check-in başvuru saati esaslarına dayanarak sistem tarafından otomatik olarak bir alan yedeği sıralaması oluşturulur. Havalimanında yedek yolcu alımı alan yedeği sıralamasına göre yapılır.

3. Yedek olan uçuşumun onaylandığını nasıl öğrenebilirim?

Yedek listesinde olduğunuz uçuş onaylanırsa bu durumdan telefon, SMS ve e-posta yoluyla haberdar edilirsiniz. Konfirmasyon için ayrıca 444 0 849 numaralı telefondan çağrı merkezimize bildirimde bulunmanız istenebilir.

4. Sınıf neyi temsil etmektedir?

Sınıf, gidilen yerde kalınacak süre, biletin uçuştan ne kadar süre önce satın alındığı gibi unsurlar göz önünde bulundurularak çeşitlendirilmiş bilet fiyatları için ayrılan kapasiteyi temsil etmektedir. Aynı kabin için satılan sınıflar arasında sunulan hizmet veya oturulan koltuk bakımından hiç bir farklılık yoktur.

5. Rezervasyon yaptırmak istediğim uçuşunuzda neden yüksek ücretli sınıflarda yer varken düşük ücretli sınıflarda yer bulamıyorum? Ve bu ücret farklılığı neden kaynaklanmaktadır?

Gidilen yerde kalınacak süre, biletin uçuştan ne kadar süre önce satın alındığı gibi unsurlara bağlı olarak uçuşlarımızda farklı sınıflar oluşturulmakta ve her bir sınıf için uygulanan bilet fiyatı farklılık göstermektedir. Sınıflar için ayrılan kapasiteler istatistiklere göre belirlenir. Herhangi bir bilet fiyatının uygulandığı sınıf için ayrılan kapasite, o sefere fazla talep olması nedeniyle dolabilmekte; ancak diğer sınıflarda farklı fiyatlardan yer bulunabilmektedir.

6. Code-share uçuş nedir?

Bir ya da daha fazla havayolu şirketinin, anlaşmalı oldukları havayolu şirketi tarafından gerçekleştirilen uçuş için kendi uçuş kodu ve numarasını kullanarak kendi seferiymiş gibi satış yapabilmesidir.

7. Eğer uçuşumda bir değişiklik meydana gelirse haberdar edilecek miyim?

Uçuşunuzda değişiklik olursa bu durumdan telefon, SMS ve e-posta yoluyla haberdar edilirsiniz. Uçuş değişikliği sebebiyle gerekmesi halinde alternatifler sunulabilecektir. Konfirmasyon için ayrıca 444 0 849 numaralı telefondan çağrı merkezimize bildirimde bulunmanız istenebilir.

8. Uçuşlarınızda Business ve Ekonomi kabinleri için uygulanan kapasiteler değişebiliyor mu, eğer değişebiliyorsa neye göre belirleniyor?

Filomuzda değişik uçak tipleri bulunmaktadır. Bunlardan bazılarının Business ve Ekonomi kapasitesi yolcu talebine göre değiştirilebilmektedir. Ancak bazıları sabit kapasiteli olduğu için böyle bir imkan bulunmamaktadır.

9. Neden seferlerinizde kapasitenin üzerinde rezervasyon yapılıyor?

Havayolu şirketleri, no-show’ların (yolcunun rezervasyonunu iptal ettirmemesine rağmen uçuşa gelmemesi) etkisini azaltmak ve tüm yolculara istedikleri uçuşlarda seyahat etme imkanını sağlamak için zaman zaman koltuk kapasitesinin üzerinde rezervasyon yapabilmektedir.

Türk Hava Yolları olarak onaylanmış rezervasyonu olan yolcularımızın seyahat etmelerini sağlamak için her türlü çabayı göstermemize karşın bu gibi durumlarda koltuk teminini garanti edemeyebiliyoruz.

Onaylanmış rezervasyonu olduğu halde koltuk kapasitesinin üzerinde rezervasyon yapıldığı için uçakta yer temin edilemeyen dış hat yolcularımıza Türk Hava Yolları olarak tazminat ödemesi yapmaktayız. Detaylı bilgi için en yakınTürk Hava Yolları Satış Ofisi‘ne başvurabilir ya da Web sitemizdeki ilgili sayfaya göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.