Sağlıklı Kilo Vermek

ZAYIFLAMA SÜRECİM VE YOK OLAN 25 KİLO…

3 ay gibi bir sürede 25 kg vermek hepinizin hayal ettiği bir şey olsa gerek. Bende bu konudaki tecrübelerimi sizlerle paylaşacağım. Öncelikle ilham aldığım kişi Karatay hoca oldu. Söyledikleri çok mantıklıydı çünkü aç kalmadan ve sürekli yemek yiyerek kilo verebileceğinizi söylüyordu. Bende Karatay hocanın tavsiyelerini uygulamaya başladım. Karatay hocanın tavsiyeleriyle birlikte kendimde birkaç küçük ekleme yaptım. Hangi besinler yasak, hangileri serbest. Bir gün’e uyandığımızda neler yapacağız, nasıl besleneceğiz?

Öncelikle evde kesinlikle bulunmaması gereken şeylerin neler olduğundan bahsedelim. Kızartmalar için kullandığımız ayçiçeği yağını mutfağımızdan çıkartıyoruz. Kızartma konusu kapandıktan sonra şekeri de çıkartıyoruz. Kızartma ve şeker yok!

Yasak olan birkaç küçük şey daha var ama bu iki gıda kesinlikle yasak! Sabah uyandığımızda öncelikle iki büyük bardak soğuk su içiyoruz. Su içtikten 20 dakika kadar sonra gayet zengin, gayet doyurucu bir kahvaltı yapıyoruz. Ben kahvaltımda neler olduğundan bahsetmek istiyorum. Tereyağında 3 veya 4 yumurtadan  omlet yapıyorum. Omletin yanında yeşil zeytin, peynir, biraz maydanoz, domates, biber gibi yeşillikler-sebzeler ve az miktar ceviz. Öncelikle belirtmek gerekiyor ki yumurta ve tereyağı gerçekten de tok tutuyor. Acıkmanız mümkün değil. Kızartma olmayan ve ekmeğin çok az olduğu, protein ve sağlıklı yağ olan bir kahvaltıyla güne çok zinde başlıyorsunuz ve acıkmıyorsunuz. Öğle arasında yine protein ve sebze ağırlıklı bir yemek. Ama ben kahvaltımı çok zengin yaptığım için öğle arasını avuç içi kadar bir kuruyemiş ile  (badem,fındık,fıstık) geçiştiriyorum. Bu arada sürekli su içmeyi ve günde toplam 3 litre su içmemiz gerektiğini unutmuyoruz.

Bu şekilde akşam saat 6 gibi ikinci ana yemeğimizi yiyoruz. Ben 2 öğün besleniyorum sabah güçlü bir kahvaltı ve akşam 6 gibi nihai yemeğim, sadece bu. Akşam yemeğinde balık, tavuk, baklagillerden hangisi hoşunuza gidiyorsa, çorba, bulgur pilavı, yine bol salata vs…

Aslında ne yemeniz gerektiğiyle ilgili çok şey yazmıyorum. Çünkü burada öncelikli olan ne yememeniz gerektiği! Kızartma, şeker ve ekmek… Bu üç gıdayı hayatınızdan daimi olarak çıkardığınız zaman ve protein ile birlikte sağlıklı yağlardan oluşan bir beslenme düzenine geçtiğiniz zaman hem hiç acıkmıyor hem de sağlıklı ve kalıcı olarak zayıflıyorsunuz. Akşam yemeğini de anlattıktan sonra yatana kadar ne yapmamız gerektiğini anlatmak istiyorum. Meyve yasak değil ama büyük kaselerle ortaya getirip çok abartmamak gerekiyor. Bu mevsimde bir elma ile birlikte bir portakal veya 2 mandalina makul diye düşünüyorum ve bende öyle yapıyorum. Yatana kadar sürekli bitki çayı özellikle naneli yeşil çay favorimdir. Bitki çayıyla birlikte su elbette!

Özellikle belirtmeliyim ki sabah kahvaltınızı çok güçlü yaptığınız zaman gece o kadar az acıkıyorsunuz. Sabah ne kadar çok yerseniz akşam o kadar az yersiniz. Ben bu sayede 25 kg verdim ve şuan yine aynı şekilde devam ediyorum çünkü ben diyet yapmadım, beslenme hayatımı değiştirdim. Korkmadan yiyorum ve kilo almıyorum. Protein ağırlıklı beslenmenin metabolizma hızını yükselttiğini de eklemek isterim. Tam tersine hamur işi ve kızartmalar ise daha çok acıktırıyor ve metabolizma hızınızı düşürüyor.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.