Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

HAMİLELİKTE DİKKATLİ OLUNMASI GEREKENLER
Hamilelik döneminde dikkatli olunması gereken çok fazla konu vardır. Çünkü hamilelik anne adayı için her yönden yeni ve ilginç bir evre olmasının yanında annenin bütün hareketlerinde karnındaki bebeği de düşünmesini gerektiren bir evredir. Bu konuda gebelerin dikkatli olması gereken önemli konulardan bahsedilmiştir.

– Hamilelik evresinde öncelikle dikkatli olunması gereken konu ilaçlardır. Çünkü bu evrede alınan ilaçlar artık sadece anne adayını değil bebeği de etkileyecektir. Bu nedenle gebelik boyunca doktorunuza danışmadan ağrı kesici dahil hiçbir ilaç kullanmamanız gerekir. Ek olarak doktorunuzun verdiği ilaçlara tam anlamıyla uymanız gerekir. Bazı ilaçlar tahmin ettiğinizden de önemli olabilir.
– Gebelerin dikkatli olması gereken en önemli şeylerden biri de beslenme konusudur. Bu hem annenin normal miktarda ve normal hızda kilo alması için, hem de bebeğin gerekli ve değerli besin maddelerini alması için gereklidir.
– Hamileliklik sırasında sigara, alkol, uyuşturucu gibi maddelerden zinhar kullanılmaması gerekir.
– Her insanın dikkat etmesi gerektiği gibi gebelerin de özellikle hijyen kurallarına ve temizliğe daha çok dikkat etmesi gerekir. Çünkü gebelik süresince alınabilecek enfeksiyonlar ve hastalıklar bebeği de etkileyebilecektir.
– Az da olsa kanama varlığında, yüksek ateş, şiddetli bulantı-kusma, şiddetli baş ağrısı varlığında ve başka önemli şikayetler baş gösterdiğinde zaman kaybetmeden hemen doktora başvurulmalıdır.  Gebelik evresinde bazı şikayetler ciddi problemlerin belirtisi olabilir.
– Doktor muayene zamanlarına ve tahlil zamanlarına geciktirmeden zamanında uymak gerekir. Hamilelik evresinde her tahlilin belli zamanı vardır, erteleyerek gittiğinizde çok geç olabilir.
– Gebelikte rahat, vücudu sıkmayan kıyafetler tercih edilmelidir. Yüksek topuklu ayakkabılar giyilmemelidir. 2-3 cm topuğu olan rahat, ayağı sıkmayan ayakkabılar tercih edilmelidir.
– Hayvan besleyenlerin bazı kurallara dikkat etmesi gerekir, Hayvanın dışkısıyla temas edebilecek yerlere dokunmamaları gerekir.
– Çay, kahve, kola gibi içeceklerin aşırı tüketilmemesi gerekir.
– Egzersiz ve spora gebelikte mutlaka doktorunuzun önerileri doğrultusunda zaman ayırmanız gerekir.
– Gebelikte yolculuklarda mutlaka emniyet kemeri takılmalıdır.
– Diş fırçalama düzenli olarak yapılmalıdır, aksi halde gebelikte çürükleriniz artabilir.
– Röntgen ışınlarından uzak durulmalıdır. Her türlü tetkik ve inceleme yapılmadan önce kadın-doğum uzmanına danışın.

Bir Cevap Yazın