Egemen Bağış Oylaması Yenilenecek mi?

RADİKAL – TBMM Genel Kurulu’nda dört eski bakana yöneltilen yolsuzluk suçlamaları ile ilgili olarak CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, ‘karar yeter sayısına ulaşılmadığı için’ yenileme gerektiği itirazında bulunmuştu. Hamzaçebi’nin kamuoyuna yaptığı açıklamaya göre Egemen Bağış için yapılan oylamada 255’e 245 olarak Yüce Divan’a gidilmemesi yönünde ortaya çıkan sonuç, Anayasa’nın 96. Maddesi 1. Fıkrası’na yer alan ‘karar yeter sayısı’ gerekliliğine aykırıydı.
Hamzaçebi, “Egemen Bağış’ın Yüce Divan’a sevkini öngören önergelerin oylanmasında 517 milletvekili oy kullanmış ve ret oyları 255 ve kabul oyları ise 245 olarak ortaya çıkmıştır. Anayasanın 96. Maddesi’nin birinci fıkrasında, “(…) Türkiye Büyük Millet Meclisi, Anayasa’da başkaca bir hüküm yoksa toplantıya katılanların salt çoğunluğu ile karar verir, (…) hükmü yer almaktadır. Bu hüküm çerçevesinde Egemen Bağış’ın Yüce Divan’a sevki oylamasında karar yeter sayısı oy kullanan 517 milletvekilinin yarısından fazla olan 259 sayısıdır” deniliyordu.

BURHAN KUZU: HAMZAÇEBİ EKONOMİ İŞLERİNE BAKSIN!

Bu itirazı TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu’ya sorduğumuzda itiraz sahibinin uzmanlık alanını hatırlatarak şunları söyledi, “Akif Hamzaçebi gitsin ekonomi ile uğraşsın… 276’yı bulacak olan onlardı, bulsalardı. Oylamayı yeniledik diyelim yine aynı sonuç çıkarsa ne yapacaklar? Tekrar tekrar oylama mı yapacağız? Ne amaca hizmet edecek bu? Meclis’e ‘gitsin mi gitmesin mi’ diye soruldu ve gitmesin dendi.”


Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.